Mantolama

mantolama

Mantolama

Mantolama nedir, ısı yalıtım neden yapılır, dış cephe kaplama yapmanın avantajları nelerdir? Mantolama yapan firmalar ya da İstanbul’da mantolama yapan firmalar araması yapanlar için hazırladığımız bu yazıda, inşaat teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak hayatımızda konfor arttırıcı ve tasarruf sağlayıcı önlemler arasında en çok başvurulan yöntem olan ısı yalıtım yöntemi hakkında farkındalık oluşturmak istiyoruz.

Mantolama Nedir?

Mantolama; yapıların/binaların ısı kaybını önlemek amacıyla yapılan basit, ucuz ve son derece kullanışlı bir yöntemdir. Basitçe yapılara kılıf giydirme işlemidir. Son derece ekonomik olan bu yöntem, aynı zamanda kısa amortisman süresi nedeni ile de tercih edilmektedir. Başka bir ifade ile dış cephe kaplama yaptırdığınızda ısı kaybını yarı yarıya önlemiş olacaksınız ve bu da ısıtma-soğutma masraflarınızı yarı yarıya indirecektir. Bu da ısı yalıtım ücretleri konusunda size avantaj olarak; masraflar 2 yılda enerji tasarrufundan karşılanacaktır anlamına geliyor. Su ve ısının yalıtılması, enerji masraflarınızı kısar. Bu da ısı yalıtım ile mümkün olur. Duvarlarınız dış fiziksel şartların sertliğine maruz kalmaz. Bu da bina ömrünün uzaması demektir. Günümüzde, enerji kimlik belgesi almayan –alamayan yapılar kabul görmemektedir.

Çünkü bu yapıların enerji sarfiyatı yüksektir. Isınma ve soğutma masrafları yüksektir. Bu yapıların ömrü de kısadır. Ayrıca bu tür yapılar, satılamaz kiraya verilemez. Mantolama, betonun korozyona maruz kalmasına da engel olur. Kışın sert hava şartlarından sizi korur, sıcacık yuvanızda mutlu ve huzurlu yaşamanızı sağlar. İç kısımlarda istenmeyen nem ve küfün önlenmesi, mantolama işlemi ile mümkündür. Isı yalıtım işlemini binanız için 1 kez yaptırırsınız. Binanız kaç sene dayanırsa, ısı yalıtım elemanları da o kadar süre dayanır.

Isı Yalıtım Yapan Firmalar İstanbul

İstanbul’da mantolama yapan firmalar arasında e-boya badana AŞ bu işi en iyi yapan firmalardan biridir. Firma elemanları, mantolama esnasında yapılan uygulama hatalarını yapmaz. Dübel montajını doğru yapar. Dübelleri kaliteli kullanır. Sıcaklık değişimlerinde yapısal olarak dayanıksızlaşan elemanlar kullanmaz. Bina için lokal olarak konuma bağlı olarak, rüzgar yükü hesaplamalarını doğru yapar. Yalıtım için levha sıvasını ince yapmaz. Çünkü ince sıva kolayca dökülür. Sistemde file bindirmelerini doğru şekilde yapar.

Donatı filesinin kaliteli olmasına özen gösterir. Levhalar arasında kalan boşlukları iyice doldurur. E-boya badana AŞ, mantolama hizmetini verirken; paratoner hatlarını ve yağmur suyu tahliye borularını sistem içine gömmez. Sistemin su emmesini engelleyici tedbirler alır. Isı yalıtımı yapılan cephede, elemanlar gerek dikey gerek yatay olarak terazi ipi çekerler, böylece sapmalar belirlenir ve düzeltilir. Sistemde levhaların yapıştırılması yöntemleri arasında, en sağlam yöntemleri kullanır. Yazının başlarında ifade ettiğimiz gibi, firmanın üstlendiği mantolama uygulaması, binanız var oldukça var olur.

Enerji Tasarrufu

Bu iki kelimeyi sık sık beraber duymanız olasıdır. Çünkü mantolama uygulaması başlı başına enerji tasarrufu sağlar. Günümüzde enerji israfı bireysel ve toplumsal yükler getirmektedir. Bu yüklerin azaltılması, her yapının enerji tasarrufu yapması ile mümkündür. Mantolama da bu tasarrufun en önemli parçasıdır.

Call Now Button
× WhatsApp