Yakacık Boya Badana

badana işleri

Yakacık Boya Badana

Boya yapmak meziyet isteyen bir iştir. Boya yapma işlerini yaz dizilerinde ve filmlerde çiftlerin evlerine olan bağlılığını göstermek amacıyla şirince boya yapma görüntülerini izleyen kişiler olarak boya yapma, badana yapma işini kolayca yapılabilecek bir iş zannedebiliriz ama öyle olmadığını işe başlamanın hemen ardından anlarız. Bu işin o şekilde romantik bir ev işi olmadığını anladığımızda ise hemen yardıma koşacak işinin ehli yetenekli ustalar aramaya koyuluruz. Şimdi kısaca Yakacık Boya Badana yapma işleminden biraz bahsedelim. Boyamak ve badanalamak için boş bir evin olması işinizi çok kolaylaştırır. Ancak kişisel eşyalarınız varsa buna göre plan yapabilirsiniz. Mobilyalarınızı toplayın ve üzerlerini branda ve koruyucu film ile örtün. Elemanları topladıktan sonra kalan çıplak zeminleri ve zeminleri aynı şekilde zemin koruyucuları ile kaplayın ki boya kontaminasyondan dolayı akmasın, sıçramasın veya zemini lekelemesin. Tavanın duvarla birleştiği yerde, pencere çerçeveleri, kapı çerçeveleri, dolaplar ve benzeri boyanmamış yüzeylerin kenarları, cam ve kapıların kenarlarını kapatan yapışkan bant ile korunmalıdır. Böylece boyama yaparken sadece çerçeveli alana uygulayabilirsiniz. Duvarları boyamayı bitirdikten 2-3 saat sonra, korunan şeritleri çıkarın, ince şeritleri çıkarın ve bu alanları küçük ve keskin hatlı rulolar ile boyayın. Böylece boyama işlemini titizlikle yapmış olursunuz. Boyamada yapmanız gereken ilk şey astar uygulamaktır. Astar, boya ile duvar arasında bir tampon görevi görür. Çünkü su ve nemi emme kabiliyetini azaltır ve böylece duvarlarınızı daha sağlıklı hale getirir. Tüm boya markalarının astar boyalarına göz atabilir, ihtiyacınız olan yüzeye ve bitişe en uygun ürünü seçip uygulayabilirsiniz. Boya ve fırça gibi malzemeleri seçerken evinizin m2 sini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Yakacık Boya Badana Ustası

Boyayı ve badanayı yapan usta kadar fırçalar yani iş üzerinde kullanılan malzemeler de çok önemlidir. Boyanın duvara nüfuz etmesi ve güzel dokulu olması için bu durum önemli etkenlerdendir. Tavanları, duvarları, kapıları ve pencereleri boyamak için farklı fırça ve rulolar kullanmalısınız. Son kat uygulamasında istenilen etkiyi elde etmek için rulo seçimi çok önemlidir. Yüzeye ve boya tipine göre ruloyu seçin. Birkaç basit örnek yapmamız gerekirse; Genel olarak siyah kıllı fırçalar sentetik boya için ise açık renkli kıllı fırçalar ise su bazlı boyalar için tasarlanmıştır. Boyanın cinsi ne olursa olsun sıvalı ve saten tipi düz yüzeylerde saten rulolar, sıvalı ve dokulu yüzeylerde plastik boya ruloları tercih edilmelidir. Boyama işleminde bir diğer önemli konu ise yüzeyin boyutuna göre rulo ve fırça seçimidir. Alan daha küçük olduğunda daha küçük fırçalar ve rulolar, alan daha büyük olduğunda daha büyük fırçalar ve rulolar paralel olarak seçilmelidir. Boya istenilmeyen alanların kenarları kısa fırça adı verilen ince uçlu bir fırça ile boyanmalı ki boya diğer kısımlara sıçramasın. Kenarları boyamak için ince uçlu bir fırça ve sert kıllı bir fırça kullanmalısınız. Aksi halde boyama işlemini hatalı yapma riskiniz vardır. Rulo ve boya fırçası ile duvarları ve tavanları boyayabilirsiniz. Rulo fırça ile boyamak çok kolaydır. Kapı ve pencereler için küçük ve ince bir fırça da kullanabilirsiniz. Kireç boya uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli detay fırça ve rulo kullanımıdır. Boyama işlemi sırasında rahat çalışmak istiyorsanız, rulo üzerine çok fazla boya bulaşmasını ve boya fırçasının sağa sola damlamasını istemiyorsanız mutlaka boya elek kullanmalısınız. Boya elek boya kovasına daldırıldıktan sonra rulo ve fırça elek üzerinde hareket ettirilerek istenilen miktarda boya elde edilir. Aynı zamanda merdane elekten geçirildikten sonra kalan boya kalıntısı merdane üzerindeki kovaya aktarılır, kova üzerinde hafifçe sallanır. Rulo yüzeye temas ettikten sonra boya geniş bir V hareketi ile yüzeye eşit olarak yayılır ve ardından yüzeye eşit olarak yayılır. Salınımı önlemek için son boya uygulaması yukarıdan aşağıya aynı yönde yapılmalıdır. Dalgalı şekiller olmaması için fırçayı her zaman aynı yöne çevirmelisiniz. Kenar bantlarını çektikten sonra duvarı yukarıdan aşağıya boyayın. Fırçayı boyaya çok fazla batırmayın; Daldırdıktan sonra, sallayın ve fırça üzerindeki fazla boyayı çıkarın. Sonra duvara boya. Şeritleri çıkardıktan sonra aynı yönde ince bir fırça ile uygulayarak boyama işlemini tamamlayın.

Yakacık Boya Badana Ustası

Boyacı ustası eskiden gelen yeteneklerle olunabildiği gibi Mesleki Yeterlilik Sınavlarına katılıp belge alındıktan sonra belgeli olarak ve gerekli eğitimleri alarak usta olunabilir. Ama ustalıkta en önemli şey tecrübedir. Bu da unutulmaması gereken ince bir detaydır. Duvarda istenilen rengi elde etmek için iki ila üç kat boya gerekebilir. Yakacık Boya Badana ustası birinci katta istenilen rengi elde edemezse boyama işlemini birkaç kat arttırabilir, boya rengi seçiminde boyanacak odanın ışık durumu çok önemlidir. Bu nedenle yeterince ışığın olmadığı yerlerde çok fazla koyu renk kullanmaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde mekân havasız ve karanlık olur ve Yakacık Boya Badana ustası boyamadan önce eski boya ve duvar kağıdı kalıntılarını temizlemesi gerekir. Bu sırada duvarda kalan lekelerin ve kirlerin de temizlenmesi gerekir. Açık alanlarda boya uygulaması yapılacaksa yağmur ve rüzgârın olmadığı hava koşulları çok önemlidir. Kapalı alanlarda oda sıcaklığında boyama yapılması tavsiye edilir. Sonuç olarak, boya eşit aralıklarla kuruyarak düzgün bir yüzey oluşturabilir, bu nedenle duvarın kesişme noktalarında küçük bir fırça kullanılmalıdır. Daha geniş alanlar için büyük rulo fırçalar tercih edilebilir. Su bazlı boyalarda sentetik fırça, yağ bazlı boyalarda ise doğal kıllı fırça kullanılmalıdır. Uzun tüylü silindir, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler için idealdir. Düz ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmak istiyorsanız ekstra kısa kıllara sahip bir rulo seçin. Boyacı ustaları, boyanın daha pürüzsüz ve daha uzun süre dayanmasını sağlamak için astar kullanabilirler. Olabilecekse boya yapılmış alandaki ev eşyası gibi ürünler başka bir yere taşınmalıdır. Taşınamıyorsa üzeri ısıya dayanıklı malzemelerle kaplanıp boyanmalıdır. Etkili bir dekorasyon için duvarların rengi mobilyalarla uyumlu tonlarda seçilmelidir. Temizliğin faydalarından yararlanmak istiyorsanız leke ve lekelere dayanıklı bir boya seçmelisiniz. Silinebilir boyalar da temizleme işlemini kolaylaştırır.

Yakacık Boya Badana Fiyatları

Boyacı fiyatları boyanacak alanın kaç m2 olduğuna göre, duvar tipine göre, daire ise kaç artı bir olduğuna göre değişmektedir. Bunların yanı sıra ustaların kaç kişi çalıştıracağına göre de maliyet azalıp artabilir. Zamanı uzatıp usta sayısını arttırabilirsiniz. Eğer zamanınız var ise bu size maliyeti düşük bir seçenek olabilir. Ama hızlıca boyansın 1 günde bitsin isterseniz çok fazla usta ile çalışıp zamandan kazanıp maliyetten arttırabilirsiniz.  

Leave A Comment

Call Now Button
× WhatsApp